zofim.org.il
  
 


 
שבט לביא
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט לביא » ארכיון הכתבות » כתבה: חוויות ממרכז השירות!

תמונת מגזין חוויות ממרכז השירות! פורסם על ידי קומונת מעלות
בתאריך 27/12/2010
בכתבה זו צפו 1642 גולשים

 "אני רוצה להביע את התנצלותי על כך שאני עדיין צופה.." אמר בן גוריון. אמר, וצדק. על הצפיה מהצד יש להתנצל. ולמה כוונתי? אין ביכולתנו לשנות את העולם כולו, בטח שלא בבת אחת. זהו תהליך שכולל בתוכו שינויים רבים, מהגדולים ועד לקטנים. הוא כולל שינויים מדיניים, פוליטים ואולי אף גיאוגרפיים וכמו כן שינויים שבין אדם לחברו ובין אדם לעצמו. אולם בתנועת הנוער ניתנה לנו הזכות להשפיע ולחנך בני אדם . כל אדם הוא עולם ומלואו אומרת האמרה של חז"ל ושוב – בצדק. כל אחד מאיתנו בעל רגשות, מחשבות ונשמה. ולכל אחד מאיתנו יש זכויות וחובות. וביניהם הזכות לכבוד והחובה לכבד.

 

לאחר 21 יום בקומונה חזרתי הביתה, למרכז.. ובין כל הסידורים שהיו עלי לעשות נסעתי בבוקר יום ו' למרכז השירות של אחת מחברות הסלולר בפ"ת. לאחר שעות של חיפוש חניה וצעידה ממושכת ברגל נכנסתי למתחם הרשת. בכניסה קיבל את פני עובד חסר מצב רוח, זועף ומילמל משהו על זמן המתנה ארוך שנבע ללא ספק מחוסר מובהק בעובדים. הבלגתי והחלטתי לקחת מספר ולהמתין לתורי. עם צעדי הראשונים לתוך מרכז השירות נתקלתי באחראית המשמרת. שגם היא, בשל העומס הייתה זועפת. אליה ניגשה אישה, בשנים המאוחרות יחסית לחייה, כלומר מבוגרת. ופנתה אליה בבלבול ותסכול שהיה ברור לכולם, על כך שהיא לא מבינה מה רוצים ממנה. האישה דוברת רוסית, עולה חדשה, שהגיעה לתקן את הפלאפון ולא מצאה אפילו פקיד אחד בסניף שיסביר לה בשפתה, הנפוצה במדינה שלנו גם ככה, את הבעיה במכשיר ומה הצעדים עליה לנקוט מעתה והילך. אחראית המשמרת פרקה עליה את העצבים בהם הייתה שרויה, ואמירה זו הינה עדינה לעומת מה שהלך שם. העובדת צעקה על האישה והניעה את הידיים בגסות. בין הדברים שנאמרו היו משפטים כמו "גברת! אף אחד לא חייב לך ולעם שלך כלום" או "מה את רוצה?! אנחנו לא חייבים לדבר פה רוסית!" או "אני לא חייבת לך כלום ואדבר אלייך איך שבא לי". האישה שעמדה ועל פניה ראו שנעלבה עד עמקי נשמתה רק בהתה באותה אחראית המשמרת, ובסופו של דבר יצאה בבשת פנים מהמרכז...

אז גברת אחראית משמרת – נכון, את לא חייבת לדבר רוסית, וכנראה גם לא חייבת שיהיה במרכז השירות מישהו שמדבר רוסית. את לא חייבת להיות חברה של כולם ולא חייבת לשמוח 24/7 . אבל את חייבת, אבל חייבת, לכבד את בני האדם. גם בתור נותנת שירות, גם בתור אזרחית במדינה וגם בתור בת אדם פשוטה ככל שתהי. זכותו של אדם היא כבודו הפיזי והמילולי, ואדם שלוקח כבודו של אחר אינו נוהג בדרך ראויה. ואתן חברות הסלולר, האינטרנט וכלל החברות הנותנות שירות, היה ומישהו מאנשיכם קורא את המילים האלו שימו לב. אנחנו, כצרכנים, לא מחפשים רק פרסומות מושכות, מבצעים (עלק) אטרקטיביים או מכשירים משוכללים. אנחנו צריכים יחס אישי, שירות זמין ונוח ובעיקר, ככל בני האדם, תשובה בגובה העיניים ושידברו אלינו בכבוד.

לאחר שנדהמתי מהתנהגותה והסדרתי את מחשבתי ניגשתי לעמדת המשוב וכתבתי את דברי על הדף. כשסיימתי והרגשתי שאין זה מספיק ניגשתי אל אותה אחראית המשמרת שכמובן ענתה לי בזלזול לאחר שאמרתי לה "סליחה?". והערתי לה על התנהגותה. בצורה נינוחה ונעימה.. רק כמי שעומדת מהצד, עוד לא מבוגרת אך כבר לא ילדה קטנה, ומבינה שמה שהיא עשתה פסול. דבריי נאמרו ברוגע, בטון של המלצה חברית להמשך. לאחר שצרחה גם עלי התיישבתי וכתבתי את דברי אלו.

אנחנו, בתנועה, מבינים כנראה יותר מהרבה אנשים אחרים. אנחנו יודעים מהו כבוד ויודעים שאם לא נכבד את האדם כנראה תישלל מאיתנו הזכות לחנך ולכן תפקידנו בתנועה סביר להניח יצטמצם או לפחות יפחית מערכו בצורה משמעותית. ובשל כך, עלינו גם לשים לב לסביבה בה אנו חיים. מותר לנו מידי פעם לא לדאוג רק לעצמנו ולהראות גם לאחרים מתפיסתנו. עלינו להפסיק לצפות – ולהמשיך לעשות. זו חובתינו כמי שלוקח חלק בחינוך דור צעיר ודור מתבגר.

חברי השכבה הבוגרת וחניכי הקורס, מרכזים בוגרים וראשי שבטים – שמשו דוגמה אישית,שימו לב לעצמכם ולסביבה. מהתנועה למדנו המון, וכבודו של אדם הוא המנחה את פעילותינו התנועתית, וכנראה שההגנה על כבוד האדם צריכה להניע גם את פעילותינו כלפי החברה במדינה.. קחו אחריות חברתית ואל תפחדו לעשות. אנחנו צופים כל הזמן, וכדאי שגם נגיב למה שקורה פה.

 שבת שלום

"דרך ארץ - קדמה לתורה"


פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה